Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Baş ağrısı sebepleri, günümüzde yaşayan insanların en az üç kişiden biri baş ağrısından şikâyet etmektedir. İnsanların hayatını çekilmez kılan baş ağrılarının en az 300 sebebi olduğu söylenmektedir. Bunların en çok öne çıkanları ise migren, sinüzit, grip, diş enfeksiyonları, tansiyon ve şekere bağlı olarak sıralanabilir. Diğer bir baş ağrısı sebebi ise psikolojik olanlardır. Psikolojik baş ağrısının en önemli sebebi ise strese bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz baş ağrısı sebeplerinden en şiddetli olanı ve süreklilik göstereni migrendir.


Migren nedir?


Kafanın alın kısmından başlayarak enseye kadar uzanan çok şiddetli baş ağrısıdır. Yukarıda saydığımız, sebepler tek başına baş ağrısı sebebi olduğu gibi, migren ataklarına sebep olduğu içinde baş ağrısı yapmaktadırlar.


Migren hastalığının sebepleri nelerdir?

 • Migrenin sebepleri kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Bazı tür migrenler aileden geçiş sebebi ile olmaktadır. Ailesinde Halası, Teyzesi veya Annesi migren hastası olanların, ilerleyen yaşlarda migren hastası olma olasılığı çok yüksektir.
 • Bazı migren rahatsızlıklarında, tıpkı şeker ve astım gibi hastalıklarda olduğu gibi genetik olarak yatkınlık bulunur. Bu sebepten dolayı Beynin, Beyin koteks denilen dış bölgesinde fazla uyarılma hali meydana gelir.
 • Özellikle kadınların adet dönemlerinde, hava basıncı değişiklikleri, stres gibi sebepler beyinde migren atağını tetikler.
 • Ayrıca hoş bile olsa, ağır kokulara karşı hassasiyet gösterebilir.
 • Bazı migren hastalarında damarları çevreleyen 'entedol' tabakasında da değişiklikler gözlemlenir. Bu tür hastaların migren atağı döneminde inme ve kalp krizi geçirme olasılıkları diğer insanlara göre çok daha yüksektir.
Migren, hastaların psikolojisini nasıl etkiler?

Migren hastalarındaki depresyon oranı, diğer insanlara göre iki kat fazladır. Panik atak, pipolar afektif bozukluk, kaygı bozuklukları ve diğer duygusal hassasiyetler migren hastalarında çok daha fazla gözlemlenmektedir. Bunun sebebi ise migren rahatsızlığının, psikolojik rahatsızlıklarla beyinde bazı ortak bozukluklar oluşturması olduğu düşünülmektedir.


Migren tedavisi nasıl yapılır?


Migrenin ilaçlarla tedavisi ağrı kesicilerin ötesine geçememiştir. Ağrı sırasında karanlıkta 1 saat kadar dinlenmek hastaya iyi gelebilir ama bu sadece geçici bir çözümdür. Doksanlı yıllarda bilim adamları tesadüf eseri botoks yaptıran kadınların migren şikâyetlerinin ortadan kalktığını keşfetmesi üzerine, alın bölgesindeki sinirlerin gevşetilmesine bağlı olarak fayda sağladığını gözlemlemiştir. Prensip olarak migren cerrahisi, botoks uygulamasında benzer şekilde etki gösterir. Migren ameliyatlarının en büyük avantajı çok küçük kesiklerle yapıldığı için hastanın çok çabuk iyileşmesidir. Örnek vermek gerekirse, şakak ve alın migreni ameliyatı, saç içinden, endoskopik kamera ile yapılabilir. Aynı şekilde alın migreni ameliyatı üst göz kapağı kıvrımından yapılabilir ve bu bölgelerde yüzde doksan oranında bir iyileşme sağladığı söylenmektedir.


Gerilim, baş ağrısı sebebi olabilir mi?

Gerilimle gelen baş ağrısı hemen her kesin karşılaşabileceği baş ağrısı sebebidir ve insanların en çok yaşadığı baş ağrısı gerilim sonucu meydana çıkan baş ağrısıdır. Büyük bir üzüntü, kaygı, yorgunluk uykusuzluk stres gibi sebeplerden meydana gelebilir. Migren ağrısına göre, daha az şiddetlidir, fakat daha uzun sürebilir. Biraz dinlenmek ve düşük dozdaki bir ağrı kesici ile geçebilir. Ağrı kesicinin etkisi azalınca genelde yeniden başlamaz.


Psikiyatri hastalarında şiddetli baş ağrısının sebebi nedir?

Bir takım baş ağrıları, psikiyatri bozuklukların sebebi ile ortaya çıkabilir. Kimi zaman bilinç altındaki çatışmaların vücutta kendini göstermesi, stresli duygular, baş ağrısı olarak kendini gösterebilir. Psikiyatri rahatsızlığı olan bir hastanın depresyonu arttıkça baş ağrı, yani migreni artabilir ya da tam tersi baş ağrısı şiddetlendikçe depresyonu artabilir. Depresyon ve şiddetli baş ağrısı birbirini tetikleyen unsurlardır. Bu yüzden psikiyatri rahatsızlığı olan hastaların baş ağrısı şikâyeti olanların sayısı çok fazladır.


Aniden giren çok şiddetli baş ağrısının sebebi nedir?

Aniden başınıza şimşek gibi bir saplanan ve bir türlü geçmeyen baş ağrısı beyin kanamasının en önemli belirtisidir. Baş ağrısı şikâyeti ile birlikte; mide bulantısı, denge kaybı, duyuların yetersizleşmesi, ense sertliği, bilinç kaybı, sağ veya sol tarafta gösteren his kaybı, anlama veya ifade kaybı ile de kendini gösterebilir. Belirtilerin bu kadar çok olması tablonun aniden gelişmesine ve çok yüksek bir basınç ile çok hacimli bir kanın; beyini omurilik ve sinirlere yayılmasına ve böylelikle neredeyse vücudun bütününün etkilenmesine sebep olur. Böylesine çok şiddetli bir baş ağrısına maruz kalanlar, diğer belirtilerin oluşmasını beklemeyerek, derhal çok kapsamlı bir hastaneye başvurmalıdır. Ağrı kesicilerle, zaman kaybetmemekte fayda vardır. Zamanında müdahale hem hayat kurtarır hem de kalıcı sakatlıkların oluşmasını önler.


Diş ağrısı baş ağrısını nasıl tetikler?

Diş, baş bölgesinde bir yapı olduğu için diş etindeki veya dişin altındaki kemiklerde kist, iltihap gibi durumlar oluştu ise kendi başına baş ağrısına sebep olduğu gibi migren atağını tetikleyici rol oynar. Ayrıca bazı baş ağrısı durumlarında diş üzerinde gözle görülen deformasyon olmasa ve diş ağrımasa dahi, baş ağrısı sebebi olabilir. Bu durum sadece bir diş hekimi kontrolü sırasında anlaşılabilir.

Baş Ağrısı Sebepleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Arkası Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Ani Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gerilim Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Gerilim Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gebelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar

Gebelikte Baş Ağrısı Ne Zaman Başlar

Güncel

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Gerilim Tipi Baş Ağrısı

Göz Bozukluğu Baş Ağrısı Yapar mı?

Göz Bozukluğu Baş Ağrısı Yapar mı?

Strese Bağlı Baş Ağrısı

Strese Bağlı Baş Ağrısı

Alkol Sonrası Baş Ağrısı

Alkol Sonrası Baş Ağrısı

Adet Öncesi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Öncesi Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Tansiyon Baş Ağrısı Yapar mı?

Tansiyon Baş Ağrısı Yapar mı?

Yemekten Sonra Baş Ağrısı

Yemekten Sonra Baş Ağrısı

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6