Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısının Sebepleri
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Baş Ağrısı Neden Olur? Baş Ağrısının Sebepleri

Baş ağrısı neden olur ve kişilerde yaşamı olumsuz yönde etkileyen baş ağrısının nedenleri hakkında tüm bilgiler bu makalemizde yer alacaktır. Baş ağrısı en yaygın görülen rahatsızlık türlerinden biridir. Baş ağrılarının türleri çok fazla olmasına rağmen en fazla görülenleri gerilim tipi baş ağrıları ile migren ağrıları olmaktadır. Baş ağrısı başın herhangi bir noktasında başlayarak, kafa derisinde ve yüz bölgesinde hissedilmektedir. Baş ağrısına neden olan etkenler oldukça farklı olabilmektedir. Bazı baş ağrıları birkaç saat sürerken, bazıları ise birkaç hafta boyunca sürmekte ve kişinin yaşamını mahvetmektedir. Baş ağrıları vücutta oluşan başka bir rahatsızlıktan dolayı kaynaklanıyorsa bu tür ağrılara 'ikincil baş ağrıları' denilmektedir. Fakat baş ağrısı hiçbir hastalıktan kaynaklanmadan da oluşabilmektedir. Bu tür ağrılara ise 'birincil baş ağrıları' denilmektedir. Fakat bizler için günlük yaşamımızı tamamıyla olumsuz etkileyen bu durum ne olursa olsun baş ağrısı olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda sizlere baş ağrılarını türlerine göre yazarak nedenlerini de baş ağrısının türüne bağlı olarak açıklayacağız.


Migren tipi baş ağrısı neden olur?


Migren nedeni henüz tam olarak bulunamayan fakat çevresel ve genetik nedenlerden kaynaklanan bir türdür. Migren çeşitli nedenlerden dolayı beyin damarlarının genişlemesi ve tekrar daralmasından kaynaklanan baş ağrılarıdır. Yapılan araştırmalar neticesinde migrenin kaynağında serotonin ve ağrı düzenleyici kimyasalların etkisinin bulunduğu ortaya konulmuştur. Migren ağrılarının oluşumunda, düşük seviyeye inen serotonin kimyasalının trigeminal sinirinin bazı moleküller salgılamasına neden olması etki yaratmaktadır. Migren ağrılarının nedeni genellikle, sinir, stres, açlık, uykusuzluk ve bazı besin maddelerinin tüketilmesidir. Özellikle şarap ve çikolata migren tetikleyicileri olarak bilinmektedir. Migrenin nedenleri arasında kadınlarda görülen adet dönemi de yer almaktadır. Çünkü bu dönemde salgılanan serotonin miktarı artmakta, bu nedenden dolayı da migren ortaya çıkmaktadır.


Gerilim tipi baş ağrısı neden olur?


Gerilim tipi baş ağrısı boyun ve kafa derisini de etkisi altına alarak, etkileyen bir türdür. Gerilim tipi baş ağrısı başın arka kısmında başlayarak ön taraflara doğru yayılmakta ve en çok karşılaşılan baş ağrısı türü olmaktadır. Bu tip ağrılarının en yaygın nedenleri; omuz, boyun, kafa derisi ve çene kaslarının gerilmesi gibi nedenlerdir. En çok karşılaşılan baş ağrısı türü olan gerilim tipi baş ağrılarının nedenleri arasında, anksiyete bozukluğu, depresyon, aşırı sinir ve stres, kas gerilimi ve başın zedelenmesi de yer almaktadır.

Gerilim tipi baş ağrıları başın uzun bir süre boyunca sabit bir şekilde tutulmasından da kaynaklanabilmektedir. Buna örnek olarak bilgisayar başında uzun süre sabit bir şekilde oturmayı verebiliriz. Halsizlik, uykuda kötü pozisyonda uyuma, sinüzit, uykusuzluk, göz yorgunluğu ve düzensiz beslenme de gerilim tipi baş ağrısının oluşmasında etkili olan nedenler arasındadır. Gerilim tipi baş ağrılarına neden olan bazı gıdalar da bulunmaktadır. Özellikle alkol baş ağrısına neden olan içecekler arasında yer almaktadır. Kafein almaya alışkın bir kişide de kahve içmediği zaman baş ağrısı görülmesi olağandır. Çünkü kafeine alışkın olan kişi her gün bu ihtiyacı alışkanlık haline getirmekte ve bir gün içmediğinde baş ağrısını davet etmektedir.

En yaygın şekilde görülen iki tip baş ağrısının nedenlerini kısaca açıkladık. Peki, bu tür baş ağrılarına karşı hangi önlemleri almak gerekmektedir. Migren ya da gerilim türü baş ağrısına sahipseniz aşağıdaki uyarılarımızı dikkate almanız gerekmektedir.
  • Uyku düzeninize mutlaka dikkat etmelisiniz.
  • Beslenme düzeninize, öğün atlamamaya ve migren türü baş ağrılarına sahipseniz çikolata, kafein ve alkol tüketiminden mutlaka uzak durmaya çalışmalısınız.
  • Ağrılarınız tuttuğunda ışık ve sesten mutlaka uzak durmalı, uyumaya çalışmalısınız.
  • Kalabalık ortamlarda fazla bulunmamaya çalışın.
  • Aşırı sinir ve stresten mutlaka uzak kalmalısınız.

Baş Ağrısı Neden Olur Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Başın Sol Tarafında Ağrı

Başın Sol Tarafında Ağrı

Baş Ağrısı ile Uyanmak

Baş Ağrısı ile Uyanmak

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Baş Ağrısı İçin Dua Okunuşu ve Anlamı

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Baş Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Baş Ağrısı Yapar mı?

Depresyon Baş Ağrısı Yapar mı?

Göz Bozukluğu Baş Ağrısı Yapar mı?

Göz Bozukluğu Baş Ağrısı Yapar mı?

Güncel

Geçmeyen Baş Ağrısı

Geçmeyen Baş Ağrısı

Güncel

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Baş Ağrısının Sebepleri Nelerdir?

Başın Sağ Tarafında Ağrı

Başın Sağ Tarafında Ağrı

Baş Ağrısı Mide Bulantısı

Baş Ağrısı Mide Bulantısı

Baş Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Baş Ağrısı Neden Kaynaklanır?