Baş Ağrısı Ve Baş DönmesiBaş dönmesinin tıbbi terminolojideki adı vertigo 'dur. Vertigo, kişinin etrafındaki objeleri kendi etrafında dönüyormuş gibi hissetme halidir. Bunun dışındaki baş dönmesi çeşitleri vertigo olarak ifade edilmez. Hastaların kendisini kötü hissetme, dengesizlik ve bunaltı hissini baş dönmesi olarak tanımlanmasına rağmen vertigo değildir.
 
Baş dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Baş dönmesinin üç nedeni vardır. İç kulakla ilgili hastalıklar, psikojen nedenler ve beyin hastalıklarıdır. İç kulakla ilgili sebeplerin en önemlisi Benign paroksismal posizyonel'dır. Beyin hastalıklarına en güzel örnek beyin tıkanıklığıdır. Beyin sapında meydana gelen iltihabi hastalıklar ve tümörler de baş dönmesine neden olabilmektedir.Baş Dönmesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Baş dönmesinin tedavisine karar verilmeden önce baş dönmesinin sebebi iyice araştırılmalıdır. Çünki her vertigo'nun tedavisi aynı değildir. En çok görülen baş dönmesi sebebi iç kulak kristallerine bağlı olarak gelişen Benign Paroksismal Posizyonel Vertigo'nun tedavisi yapılırken hasta bir sedyeye yatırılır ve hastanın başı belli pozisyonlara çevrilir. Buna manevra tedavisi denir. Bu tedavide hastaya 24 saat boyunca öne veya arkaya eğilmemeleri ve başı yüksekte tutmaları önerilir. Bunu yapamayacak hastalarda boyunluk kullanılır. Vertigo tedavisinde denge sistemini baskılayan ilaçlardan da faydalanılabilir.

Baş ağrısı

Baş ağrısı genellikle yorgunluk, stres ve gerilimden meydana gelebilmektedir. Fakat baş ağrısı deyip geçmeyin. Bazı durumlarda baş ağrısı; beyin kanaması, beyin tümörü, anevrizma gibi hastalıkların tek belirtisi olabiliyor. Hayatında hiç baş ağrısı yaşamamış bir insan bulmak oldukça zor bir durumdur. İnsanların %93'ü yılda en az bir defa baş ağrısı çekiyor. En sık görülen baş ağrısı tipi %40 ile gerilim tipi baş ağrısıdır. İkinci sırada ise %20 ile migren bulunuyor.

Baş Ağrısında Şu 9 Sinyal İhmale Gelmez
 • Çok ciddi ve ani başlayan baş ağrıları: Kişi hayatında ilk kez başına gelen ve çok kısa sürede en yüksek şiddete ulaşan bir baş ağrısı tarif ediliyorsa bu subaraknoid kanama olabilir. Acilen hastaneye başvurulmalıdır. Yakınması olmayan hastada ani bir baş ağrısı, bulantı, kusma, ışık hassasiyeti, epilepsi gözlenebilir. Bu tür hastaların yaklaşık 1/4'ü ilk 24 saat içinde kaybedilebiliyor. Bu yüzden acilen hastaneye başvurulması gerekmektedir.
 • Giderek şiddetlenen ve geçmeyen baş ağrısı: Baş ağrısı eğer gittikçe artmaya başlıyorsa mutlaka önemsenmelidir
  Baş Ağrısı Ve Baş Dönmesi

  Hem sigara içip hem doğum kontrol hapı kullanan bir bayanda giderek artan baş ağrısı serebral sinüs trombozu gibi hemen tedaviye başlanması gereken hastalığın işaretçisi olabilir.
 • Hapşırmak, cinsel aktivite veya efor ile meydana gelen baş ağrısı: Hapşırmak, egzersiz gibi kafa içi basıncın artması nedeniyle baş ağrısının oluşması beyin tümörleri veya anevrizmalar gibi etkenler düşündürüyor.
 • Kafa travması sonucu ortaya çıkan baş ağrısı: Kazalar sonucu meydana gelen travmalarda kafa kemiklerinde oluşan kırıklar beyin dokusunda veya beyin zarları arasında kanamalar meydana getirebiliyor. Bu durumda hemen bulgu vermeyip aylar sonra baş ağrıları veya denge bozuklukları ortaya çıkabiliyor.
 • Nörolojik semptomların eşlik ettiği baş ağrıları: Hem baş ağrısı hem nörolojik semptomların beraber görülmesi beyin dokusundaki sorunu gösterir.
 • Tedaviye rağmen düzelmeyen baş ağrıları: Kafa içinde yer kaplayan lezyonlar, tümörler, kafa içi basınç artışı ve merkezi sinir sitemi enfeksiyonları gibi beyinde yapısal değişiklik görülebilir.
 • Baş ağrısının hep aynı bölgede olması: Baş ağrısı sürekli aynı yerde ve hiç geçmiyorsa o bölgede bir lezyona işarettir.
 • Yüksek ateş ve uyku halinin baş ağrısına eşlik etmesi: Menenjit düşünülür. Menenjit hastalığında giderek artan baş ağrısı görülür. Baş ağrısına uyku hali ve yorgunluk eşlik eder. Ölümcül veya sakatlığa yol açan durumları söz konusudur.
 • İleri yaşta yeni başlayan baş ağrıları: Temporal arterit 50 yaşı geçkin kişiler için önemli bir hastalıktır. gün geçtikçe artan baş ağrısı, görmede azalma, çiğnemede zorlanma, yorgunluk gibi belirtileri vardır. Erken fark edilip tedavi edilmediğinde kalıcı beyin hasarlarına ve görme kayıplarına neden olabiliyor.
Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı ile mücadele ederken mümkün olduğunca geç ilaç almaya çalışın. İlaç kullanmak yerine doğal yollarla kendinizi gevşetin. Ağrı ne oranda olursa olsun onu ciddiye alın. Çünkü ağrı vücudun verdiği bir alarmdır. Yani vücutta ters giden bir şeyler vardır. Bu belki kısa süreli bir dinlenmedir. Kendinizi sessiz bir odaya atın ve yatağa uzanarak tüm vücudunuzun gevşemesini sağlayın. Her iki kulak memesini ovun ve işaret parmağı ile burun deliklerinin altından gözlere kadar burun çevresini ovun. 35 derece sıcak suda ayaklarınızı dinlendirmek fayda sağlayacaktır. 5 dakika sıcak suda kaldıktan sonra suyu soğutun ve bir sürede soğuk suda kaldıktan sonra ayaklarınızı çıkarın ve yün çorap giyerek ayaklarınızı dinlendirin. Acı kahveye iki damla limon suyu damlatın ve için göreceksiniz ki baş ağrınızı azaltacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 05.11.2014 02:16:17

Baş Ağrısı Ve Baş Dönmesi Yorumları
İsminiz 
Yorumunuz 
Güvenlik 
 Kırmızı renk ile yazılan sayıyı girin
   

0 Yorum Yapılmış "Baş Ağrısı Ve Baş Dönmesi"


İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Yemekten Sonra Baş Ağrısı

Yemekten sonra baş ağrısı, tüketilen besinlerin içerisinde yer alan katkı maddeleri, gıda boyaları, koruyucu maddeler ya da bazı kimyasallar yemeklerin ardından baş ağrısına yol açabilir. Aynı zamanda besin alerjisi ya da besin ha...

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısı, Baş ağrısı hamilelik dışında da çok sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Gebelik şikayetleri arasında mide bulantısı gibi yaygın bir şekilde görülebilir. 20-50 yaş arasındaki kadınlarda baş ağrısı sıkça görü...

Baş Ağrısı Neden Kaynaklanır

Baş ağrısı neden kaynaklanır, en az üç yüz tipi ve sebebi olduğu söylenir. Ama ağrı olduğunda akla ilk gelen neden migrendir. Migren hastalarının bazılarında bunun dışında; görme zorluğu, yüzde uyuşma, konuşma zorlukları gibi beli...

Boyun Ağrısı Ve Baş Ağrısı

Boyun Ve Baş Ağrısı, Boyunda oluşan ağrı boyun ile sınırlı kalmayarak vücudun diğer alanlarında da kendini gösterebilir. Omuz, kol, baş gibi pek çok bölgeye aynı anda yayılarak yayıldığı alanları da olumsuz etkileyebilir. Boyunu...

Aşırı Baş Ağrısı

Aşırı baş ağrısı, baş ağrısı birçok nedenden dolayı oluşan ve çok fazla çeşidi olan bir rahatsızlıktır. Aşırı baş ağrısı kişiyi oldukça rahatsız edici, günlük aktiviteleri engelleyici bir ağrı türüdür. Eğer kişinin daha önce hiç b...

Şiddetli Baş Ağrısı

Şiddetli baş ağrısı, Genellikle çevremizdeki insanlardan en sık duyduğu sağlık sorunlarından biri baş ağrısıdır. Başın herhangi bir kısmında birbirinden farklı sebeplerle ve değişik tarzlarda meydana gelebilir. Bazı baş ağrıları b...

Boyun Fıtığı Baş Ağrısı Yaparmı

Boyun fıtığı baş ağrısı yapar mı, boyun fıtığı toplumda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Boyun ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabileceği için boyun fıtığı birçok boyun rahatsızlığı ile karıştırılabilir. Boyun fıtı...

Gebelikte Baş Ağrısı

Gebelikte baş ağrısı, baş ağrısı gebelik dönemi haricinde de çoğu bayanın maruz kaldığı bir sıkıntıdır. Normal şartlarda fazlaca rastlanan baş ağrısına gebelik döneminde de sıkça rastlanmaktadır. Mide bulantısı-kusma, halsizlik...

Gerilim Baş Ağrısı

Gerilim baş ağrısı, gerilim tipi baş ağrısı çok sık karşılaşılan bir ağrı türüdür. Gerilim baş ağrısını birçok faktör tetikleyebilir. Bu faktörler, çevresel faktörler, hava değişimi, stres, psikolojik sorunlar, travma, sürek...

Adet Döneminde Baş Ağrısı

Adet döneminde baş ağrısı, Adet döneminde yaşanan baş ağrısı bu dönemdeki kadınların ve genç kızların çoğunda görülebilir. Yaşanan baş ağrısı bu dönemde kişinin yaşam kalitesini bozarak daha fazla strese girmesine neden olabilir....
#Gizlilik İlkeleri | Güvenlik İlkeleri | İletişim | Site Haritası |RSS Kaynağı| Yardım Forumları

baş ağrısı, Sitede yer alan grafiklerin tüm hakları saklıdır. Kopyalayanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır. Sitede yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup, kullanımına, uygulanmasına, satın alınmasına, delil gösterilmesine veya tavsiye edilmesine aracılık etmez. Sitemizdeki bilgiler, hiç bir zaman kesin bilgi kaynağı olmayıp, kullanıcılar tarafından eklenmiştir veya yorumlanmıştır. buradaki bilgiler sitemizin asıl görüşlerini içermeyebileceği gibi hiçbir taahhüt ve tavsiye yerine de geçmez.

DMCA.com

Haziran - 2018